INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
Wybierz
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wawrzyniec Gabler      Portret Wawrzyńca Gablera - frag. jego epitafium w kościele św. Trójcy w Gdańsku.

Wawrzyniec Gabler  

 
 
1604 - 1665-11-07
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
 
 
 
 

Gabler Wawrzyniec (1604–1665), poeta i prawnik gdański. Ur. w Nowogardzie na Pomorzu, kształcił się w ll. 1622–9 w gdańskim Gimnazjum Akademickim, ogłaszając od r. 1625 kilka utworów poetyckich, głównie łacińskich, z zakresu religijno-filozoficznego, względnie okolicznościowych panegiryków. Studiował nauki prawnicze, nie uzyskał jednak stopnia uniwersyteckiego. Około r. 1643 objął stanowisko obrońcy przy gdańskim sądzie ławniczym. Wystąpienia jego jednak, spowodowane niespokojnym charakterem, wywoływały niezadowolenie sądu i rady miejskiej, a kiedy w r. 1647 wystąpił z gwałtowną krytyką nowoogłoszonych przepisów sądowych, utracił prawo wykonywania adwokatury. Apelował wówczas do króla polskiego, co spowodowało dłuższy spór. W r. 1653 ogłosił drukiem zbiór łacińskich wierszy epigramatycznych Elegidia epidictica, gdzie obok poematów ku czci władców Polski i Szwecji, dostojników polskich i obcych oraz burmistrzów i rajców Gdańska, zamieścił szereg uszczypliwych wierszyków pod adresem Gdańska i jego mieszkańców. Rada miejska w Gdańsku uchwałą z 20 III 1654 zakazała rozpowszechniania tego utworu. G. wezwany do wytłumaczenia, ratował się ucieczką. Uzyskał niebawem jednak od króla Jana Kazimierza żelazny list, a zarazem tytuł królewskiego sekretarza i adwokata, powrócił też do Gdańska. Spór ciągnął się jeszcze aż do r. 1663.

G. zmarł w Gdańsku 7 XI 1665, pochowany w kościele św. Trójcy, gdzie też umieszczono krótki nagrobek ku jego czci.

 

Rkps Ms 397 oraz dzieła G-a w zbiorach Bibl. Miejskiej w Gdańsku; Krollmann Ch., Altpreussische Biographie, s. 202–203.

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Krzysztof Skarbek h. Abdank

ok. 1630 - 1706, przed 27 III
kasztelan halicki
 

Mateusz Ignacy Kuligowski

ok. poł. XVII - po 1699
ksiądz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.